1,227,436 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Ochrona danych osobowych

Deklaracja dostępności

Raport o stanie zapewnienia dostępności

  Monitoring - klauzula informacyjna

Rada Programowa EuRegioKom

Sprawozdania

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć
Akcja Lato 2021 z EuRegioKom Pieńsk


AKCJA LATO 2021

HARMONOGRAM AKCJI LATO

Zaproszenie do składania ofert

Dyrektor EuRegioKom Pieńsk zaprasza do złożenia oferty na wykonanie zadania w ramach realizacji projektu '1000 lat Górnych Łużyc - ludzie, grody, miasta/1000 Jahre Oberlausitz - Menschen, Burgen, Städte':

Obsługa cateringowa

Zakup wyposażenia - namioty ekspresowe

Druk materiałów promocyjnych

Tłumaczenie konsekutywne warsztatów

----------------------------------

WYBRANE OFERTY

Zarządzenie COVID-19

ZARZĄDZENIE nr 04/2021 Dyrektora EuRegioKom Pieńsk w sprawie działalności EuRegioKom Pieńsk w okresie zagrożenia epidemicznego COVID - 19

Warsztaty w EuRegioKom Pieńsk

WARSZTATY W EUREGIOKOM


REGULAMIN WARSZTATÓW

Piensk wczoraj i dziś

www.penzig.euregiokom.webd.pl


Zapraszamy Państwa w podróż w czasie i przestrzeni, poprzez spacer ulicami dawnego Pieńska. W przygotowanym przez EuRegioKom serwisie internetowym, poprzez połączenie dawnych zdjęć z zasobami platformy google maps, umożliwiamy zwiedzenie Pieńska w kilka minut.

Album Piensk

W Sprzedaży


Album fotograficzny

'Pieńsk na dawnych pocztówkach'
'Kronika wsi Pieńsk'Projekt 1000 lat Górnych Łużyc


Projekt 1000 lat Górnych ŁużycAlbum Piensk

FERIE 2021 Z EUREGIOKOM

W TWOIM DOMU
KARTA ZADAŃ DO POBRANIA

ZADANIA:

DZIEŃ PIERWSZY 04.01.

DZIEŃ DRUGI 05.01.

DZIEŃ TRZECI 06.01.

DZIEŃ CZWARTY 07.01.

DZIEŃ PIĄTY 08.01.


DZIEŃ SZÓSTY 11.01.

DZIEŃ SIÓDMY 12.01.

DZIEŃ ÓSMY 13.01.

DZIEŃ DZIEWIĄTY 14.01.

DZIEŃ DZIESIĄTY 15.01.

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nas
Strona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
17 Kwietnia 67 rocznica Forsowanioa Nysy łużyckiej w Toporowie 1945-2012
W dniu 17 kwietnia b.r. odbyły się w Toporowie uroczystości poświęcone 67 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”w obecności senatora Jana Michalskiego, władz samorządowych powiatu zgorzeleckiego, władz gminy Pieńsk – gospodarza uroczystości oraz wielu zaproszonych i przybyłych gości uczczono pamięć bohaterskich żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Tradycją jest coroczne oddanie hołdu bohaterskim żołnierzom, którzy na tej ziemi przelali swą krew w obronie naszej Ojczyzny.
Pomimo tego, iż owe miejsce pamięci znajduje się z dala od szlaków komunikacyjnych, wśród przyrody Borów Dolnośląskich, liczni goście i poczty sztandarowe gmin, stowarzyszeń, związków kombatanckich i placówek oświatowych przybyły pod pomnik w Toporowie, aby skłonić głowy przed Tymi, którzy odeszli i podziękować przybyłym żołnierzom- kombatantom, weteranom walk o Ziemię Łużycką.
Po wysłuchaniu Hymnu państwowego, uroczystość otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jerzy Strojny, a następnie Prezes Zarządu Okręgowego ZKRP i BWP w Jeleniej Górze płk Edward Jakubowski swą przemową rozpalił patriotyzm w sercach słuchaczy. Po wystąpieniu senatora Jana Michalskiego i modlitwie za Ojczyznę, którą poprowadził Ojciec Jan Szpyt – Proboszcz Parafii Pieńsk, nadszedł czas na Apel Poległych, a następnie złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem ku czci bohaterskich żołnierzy polskich, którzy poświęcili swe młode, jakże często zbyt młode życie i złożyli je na ołtarzu Ojczyzny. Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty“.
Jednak to nie był koniec wrażeń i wzruszeń jakich wiele mogli doznać goście zgromadzeni w toporowskim lesie, bowiem tuż obok zaprezentowana została próba rekonstrukcji wydarzenia sprzed 67-lat, a mianowicie ataku żołnierzy II AWP na pozycje niemieckie. W role żołnierzy wcielili się miłośnicy tradycji II AWP z Łużyckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej działającej przy Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu, pieńscy gimnazjaliści i osoby zaprzyjaźnione z MGOK w Pieńsku. Nad stroną pirotechniczną czuwali strażacy z jednostek OSP Pieńsk i Bielawa Dolna.
Nie mogło również zabraknąć tradycyjnego żołnierskiego poczęstunku – przepysznej grochówki, przy której rozmowom i opowieściom nie było końca.

Opustoszał plac pod toporowskim pomnikiem, pojazdy przybyłych gości opuściły leśne drogi. Jednak pozostała pamięć i ogromna chęć powrotu w to miejsce w roku następnym. Oby w tak licznym gronie jak dotychczas.
Najgorętsze podziękowania pragniemy złożyć żołnierzom kombatantom, którzy znów stanęli tutaj w Toporowie, aby uczcić pamięć poległych kolegów – towarzyszy broni. Chwała im!
galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

------------------------------------------------

Millenium Pokoju w Budziszynie w Gminie Pieńsk 1018-2018

WYSTAWA W WERSJI ONLINE

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK