756,099 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Ferie zimowe '2019

PLAN FERII '2019

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

SPŁYW PONTONOWY PIEŃSK - ROTHENBURG

Orszak Trzech Króli


ORSZAK 06.01.2019

strona www Orszaku

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
18 lipca Spotkanie autorskie z dr Łukaszem Tekielą


Prezentacja książki: "Wojna trzydziestoletnia na Górnych Łużycach. Aspekty militarne" to tylko pretekst do głębszej analizy militarnego znaczenia Górnych Łużyc na przestrzeni wieków w dziejach nowożytnych i historii najnowszej. Dr Tekiela w bardzo przystępny sposób objaśnił rolę naszego regionu, skupiając się przede wszystkim na wojnie widzianej oczami zwykłych ludzi, mieszkańców miast, miasteczek i wsi górnołużyckich. Sam autor jest pasjonatem archeologii doświadczalnej – połączonej z rekonstrukcją historyczną, można więc zaryzykować stwierdzenie, iż dzieje wojny trzydziestoletniej zgłębił "namacalnie".
14 lipca Wycieczka rowerowa na Skałki
Chmurny poranek nie zachęcał do rowerowych wypraw jednak perspektywa rozpalenia ogniska na Skałkach była tak zachęcająca, że uzbrojona w kurtki przeciwdeszczowe ekipa z entuzjazmem ruszyła w trasę. Choć cel wycieczki figuruje w każdym przewodniku turystycznym jednak większość uczestników rajdu odwiedziła Skałki po raz pierwszy. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała historii dawnego kamieniołomu piaskowca i obejrzała ślady bytowania bobra przy stawie "Krusza".
Wielokrotna wspinaczka po zboczach wąwozu w poszukiwaniu drzewa na rozpałkę nadwątliła nieco siły wycieczkowiczów, na szczęście kiełbaski upieczone na ognisku szybko uratowały sytuację i posileni "rajdowcy" mogli ruszyć w trasę powrotną do domu.
>
3-5 lipca warsztaty historyczne Koładka
Na zlecenie Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze w miejscowości Kołatka przeprowadzone zostały warsztaty historyczne na dla grupy dzieci z Polski i Niemiec.
2-19 lipca Wystawa "Przyroda Powiatu Zgorzeleckiego".Towarzystwo Ochrony Przyrody i Krajobrazu TOPiK w Zgorzelcu zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej prezentującej piękne zakątki przyrodnicze naszego powiatu.
"W każdej z gmin można znaleźć urocze dzikie miejsca, zapomniane parki podworskie, wiekowe drzewa, nietypowe siedliska. Warto też poznać ich mieszkańców – interesujące, rzadkie lub chronione rośliny i zwierzęta".
Projekt przygotowany i opracowany przez TOPiK w Zgorzelcu został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu.
Termin wystawy w EuRegioKom Pieńsk: 2-19 lipca 2012r.
Lipiec/sierpień Warsztaty stroju dawnego w ramach działań: "Pieńszczanie na Jarmarku Staromiejskim Jakuby w Zgorzelcu".
30 czerwca Pożegnanie z dawną siedzibą biblioteki
30 czerwca ostatecznie pożegnaliśmy się z dotychczasową siedzibą Biblioteki MGOK w Pieńsku, mieszcząca się na skrzyżowaniu ul. Świerczewskiego 24 i ul. O.M. Tomaszka 13.
Przeniesienie zasobów bibliotecznych trwało w okresie kwiecień – maj. Umeblowanie biblioteczne zostało przetransportowane i zmagazynowane w jednym z pomieszczeń magazynowych na hucie. Prace zostały przeprowadzone w czerwcu własnymi środkami.
Wielu czytelników z sentymentem będzie wspominało atmosferę dawnej biblioteki, której duszą i sercem była przez lata Pani Kierownik Bożena Winnicka.
Obecnie biblioteka to nowoczesna i przestronna placówka w budynku MGOK przy ul. Świerczewskiego 23. Bogaty księgozbiór, pracownia komputerowa z dostępem do internetu oraz profesjonalny zespół pracowników bibliotecznych zapewniają możliwość łatwego i szybkiego dostępu do poszukiwanych publikacji, potrzebnych informacji oraz nowości wydawniczych.
30 czerwca Zakończenie projektu Fundacji Steczkowskiego "Zabawa w lesie do wiedzy poniesie"
Od stycznia do czerwca 2012 wspólnie z maluchami oraz ich rodzicami realizowaliśmy projekt pn.: "Zabawa w lesie do wiedzy poniesie", który został stworzony z myślą o dzieciach, które nie uczęszczają do przedszkola z powodu braku miejsc lub ze względów ekonomicznych. Projekt miał na celu ułatwienie dostępu do edukacji w grupach rówieśniczych dzieciom w wieku 2-5 lat, uwzględniając zaangażowanie rodziców lub opiekunów. Wnioskowana kwota (7000, 00 zł) została przeznaczona na honoraria dla prowadzących warsztaty i zajęcia dla dzieci, materiały plastyczne, transport oraz wyżywienie. W projekt zaangażowani byli również Nadleśnictwo w Pieńsku, Przedszkole Publiczne w Pieńsku oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieńsku.
Poprzez uczestnictwo w projekcie dzieci miały możliwość poznania zasad współpracy w grupie, zwiększyły się ich możliwości edukacyjne i ogólnorozwojowe, które ułatwią rozpoczęcie etapu kształcenia. Projekt miał charakter proekologiczny, rozwinął u dzieci ciekawość świata oraz empatię. Źródło dotacji pochodzi od Fundacji J.K. Steczkowskiego w ramach programu Dotacje na dobry początek. Zakończenie projektu miało miejsce w sali widowiskowej EuRegioKom w Pieńsku 30 czerwca 2012r. Tego dnia odbył się festyn wraz z warsztatami glinolepienia. Podczas zabawy rozdane zostały upominki, medale oraz pamiątkowe dyplomy.

29/30 czerwca Czekoladowa noc w Szkole Podstawowej nr 1 w Pieńsku
Pracownicy MGOK wspólnie z zaprzyjaźnioną klasą trzecią ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku z wychowawczynią panią mgr Moniką Górecką na czele zorganizowali na sali gimnastycznej w tejże szkole tajemniczą „Czekoladową noc”. Była to impreza podsumowująca współpracę naszych placówek.
O godzinie 20.00 przed udaniem się do szkoły dzieciaki z trzeciej „c”obejrzały w MGOK-u film pod tytułem” Charlie i fabryka czekolady”. Film nawiązywał tematycznie do nazwy imprezy i był przedsmakiem tego, co działo się przez prawie całą noc w szkole.
Kiedy minęła 22.00 i projekcja dobiegła końca, cała prawie czterdziestoosobowa ferajna ruszyła do sali gdzie z utęsknieniem czekali na swoje pociechy opiekunowie i rodzice. Posiłek, trochę spóźnioną kolacje, ale za to na słodko i owocowo zjedliśmy przy wielkim stole, na którym główną atrakcją była czekoladowa fontanna. Umorusane w czekoladzie dzieciaki z zapałem maczały w fontannie kawałki owoców i konsumowały je pośpiesznie by znów sięgnąć po następne jabłuszka, banany, winogrona itp. wyprzedzając przy stole swoich kolegów- jakby nie patrzyć konkurencję do płynnej, słodziutkiej czekoladki. Po kolacji nastąpił blok gier, zabaw i konkursów związanych z czekoladą. Nagrodami były oczywiście brązowe tabliczki z mleka, kakao i cukru. Nakarmione słodkościami dzieciaki, by spalić nagromadzone kalorie ruszyły w tańce, hulanki i swawole przy muzyce dyskotekowej- bawiąc się do późnej nocy lub wczesnego ranka-jak kto woli.
Nasze spotkanie zakończyło się o godzinie 9.00 wspólnym śniadaniem, na którym nie zabrakło oczywiście...czekolady!
30 czerwca Festyn Rodzinny "Piraci Kamraci" w Żarce n/n.

30 czerwca do małej wioski położonej przy Nysie zawitali prawdziwi piraci. Co uważniejsi mogli rozpoznać wśród zebranych samego sołtysa Żarki n/n Nysą , instruktorów z Domu Kultury oraz miejscowe dzieci i młodzież. Ci ostatni stanęli mężnie do zawodów, w których wykazali się pomysłowością, sprytem i zręcznością. Najmłodsi, którym brak jeszcze pirackich umiejętności, bawili się na dmuchańcach rozstawionych przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. Publiczność złożona z mieszkańców Żarki mogła też podziwiać pokazy sekcji zapaśniczej i siłowej MGKS Hutnik Pieńsk oraz pobawić się na wieczornej dyskotece pod chmurką.
23 czerwca Festyn dla dzieci w Bielawie Górnej
Już po raz kolejny odbył się w Bielawie Górnej festyn dla dzieci z sołectwa Bielawa Górna i Strzelno, który zgromadził najmłodszych mieszkańców. Przy remizie OSP Bielawa Górna powstał plac zabaw z dmuchanych zamków i zjeżdżalni oraz stanowisk do gier i zabaw sprawnościowych, w których każdy przybyły smyk mógł się wykazać zręcznością, refleksem i celnym okiem. Dzieci uczestniczyły również w konkursach plastycznych, nie zabrakło słodkiego poczęstunku w postaci cukierków oraz ciast przygotowanych przez mamy i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie każdy z uczestników mógł przy wspólnym ognisku upiec kiełbaskę.
Organizatorami festynu byli: Koło Gospodyń Wiejskich Kobiet z Bielawy i Strzelna, Rada Sołecka, OSP Bielawa Górna, MGOK w Pieńsku. Atrakcje dla dzieci oraz nagłośnienie imprezy zapewnił Pan Paweł Czapliński z Pieńska.
3 czerwca Zakończenie projektu "Polsko – czeskie spotkania kulturalne"
"Polsko-czeskie spotkania kulturalne" miały swój huczny finał podczas obchodów "Dni Pieńska". Na zakończenie projektu przybyli goście zaproszeni z Republiki Czeskiej – uczestnicy projektu. Podczas imprez, przez trzy dni , zostały rozdane nagrody dla polskich i czeskich uczestników warsztatów fotograficznych, plastycznych oraz trwającego od 1 do 3 czerwca pleneru rzeźbiarskiego, którego efekty można obejrzeć na terenie Huty Szkła "Lucyna". Prace powstałe podczas warsztatów fotograficznych oraz pleneru plastycznego zaprezentowane zostały na wystawie, którą mogliśmy obejrzeć w sali na poddaszu Euroreginalnago Centrum Kultury i
Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Piknik historycznyPiknik historyczny

Bitwa o Łużyce

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans
15.02.2019

Wystawy

Aktualne wystawy

Pieńsk i jego mieszkańcy na fotografiach z lat 1946-1989

WYSTAWA CZYNNA

PN-PT 8:00 - 18:00


-----------------------------------

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK