776,138 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Rada Programowa EuRegioKom

Dni Pieńska '2019


DNI PIEŃSKA 2019

ZAGRAJĄ

Obsługa imprezy

Lunapark -składanie ofert

Kroniki Wsi Pieńsk

KRONIKI WSI PIEŃSKInformacje o subskrypcji

W naszej okolicy

WYDARZENIA W NASZEJ OKOLICY

Zittauer Musikfestival KUSSPŁYW PONTONOWY PIEŃSK - ROTHENBURG

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć

Warsztaty plastyczne

Warsztaty teatralne

Warsztaty taneczne

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nasStrona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
11 LISTOPADA " DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI"
Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada 1918 r.

Dnia 9 listopada 2012r. o godz, 10.50 w EuRegioKom Pieńsk odbyła się inauguracja obchodów 94 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Na uroczystość przybyły władze miasta, zaproszeni goście,młodzież szkolna i przedszkolna z miasta i gminy Pieńsk. Swoje poczty sztandarowe wystawili:
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pieńsku
Gimnazjum w Pieńsku
Urząd Miasta i Gminy w Pieńsku
Związek Kombatantów RP i BWP w Pieńsku
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pieńsku
Gimnazjum w Pieńsku
Szkoła Podstawowa w Dłużynie Dolnej
Gminna Spółdzielnia „ Samopomoc Chłopska” w Pieńsku
Część artystyczną przygotowali uczniowie z pieńskiego Gimnazjum. Po patriotycznej uroczystości wszyscy jej uczestnicy przeszli ulicami miasta pod Obelisk na Placu Wolności gdzie złożono okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów. O godzinie 12.00 w Kościele Parafialnym p.w. św. Franciszka z Asyżu odbyła się Msza Za Ojczyznę.


W tymże dniu EuRegioKom Pieńsk oddelegowało samego Naczelnika Piłsudskiego na uroczystości patriotyczne w Gminie Sulików. Tam w asyście legionistów oraz Ignacego Padarewskiego Naczelnik przybył na sulikowski rynek by powitać zebranych. Happening odbył się w ramach współpracy EuRegioKom Pieńsk z GOK Sulików.

Fotogaleria autorstwa pana Tomasza Chrzanowskiego:

https://plus.google.com/photos/111293382091599946010/albums/5809895049834902129?authkey=CPDD-JTmp8WCew94 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
BURMISTRZ MIASTA I GMINY PIEŃSK
ORAZ RADA MIEJSKA W PIEŃSKU
ZAPRASZAJĄ
DO WZIĘCIA UDZIAŁU W OBCHODACH
94 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
DNIA 9 LISTOPADA 2012 GODZ.10.50

W PROGRAMIE:
10.50-program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum-EuRegioKom( sala wystawowa)
11.40-złożenie kwiatów pod Obeliskiem-Plac Wolności
12.00-Msza Św. w intencji Ojczyzny-kościół p.w. św.Franciszka z Asyżu
25.10.2012r.otwarcie wystawy poświęconej historii Serbołużyczan pt.: " TROCHĘ SERBSKOŚCI JESZCZE TU JEST..."
Wystawa poświęcona historii Serbołużyczan- ich kolonizacji, ich zwyczajom , ich współczesności...na terenach Dolnośląskiego Okręgu Górnych Łużyc od miejscowości Schleife aż po Niesky i poza nimi.
Wystawę można zwiedzać w dniach 25.10.2012r.-9.11.2012r. w godz. 10.00-17.00
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
30 WRZEŚNIA 2012 R. SERBOŁUŻYCKI FESTYN WIEJSKI W ROHNE, Gm. SCHLEIFE
  30 WRZEŚNIA 2012 R.

SERBOŁUŻYCKI FESTYN WIEJSKI W ROHNE, Gm. SCHLEIFE

Jak co roku w ostatnią niedzielę września w naszej partnerskiej Gminie Schleife w zabudowaniach Stowarzyszenia Serbołużyczan „Njepila-Hof e.V. Rohne ” odbył się tradycyjny Festyn Serbów Łużyckich.

Gośćmi tego festynu była delegacja naszej gminy : Przewodnicząca oraz Radni Rady Miasta, przedstawiciele EuRegioKom Pieńsk oraz Zespół Ludowy „Lasowianie”, który zaproszony został przez organizatorów do prezentacji swojego repertuaru.

W siedzibie Serbołużyczan zorganizowano w tym dniu także targi produktów lokalnych, produktów ekologicznych, prezentacje rękodzieła artystycznego. Nad organizacją imprezy czuwały Kantorki – członkinie zespołu śpiewaczego, które prezentowały na tym festynie stare pieśni łużyckie.

Zabawa była przednia, z radością powrócimy tam w przyszłym roku.

"LASOWIANIE" w poerze
"Lasowianie" w operze
W ramach V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska 22 września na scenie Opery Wrocławskiej zagościło 29 dolnośląskich ludowych zespołów taneczno-śpiewaczych. Gospodarzem imprezy był Włodzimierz Chlebosz, a festiwal poprowadziła Maja Majewska z Polskiego Radia Wrocław.
Repertuar Festiwalu stanowił przekrój ludowych tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski.
Artyści, którzy wystąpili przed wrocławską publicznością, są żywymi nośnikami pamięci kulturowej naszych przodków. Naszą Gminę reprezentował Zespół "Lasowianie".
Występom zespołów ludowych towarzyszyła wystawa rękodzieła i produktów lokalnych.  Zaprezentowano m.in. przedmioty użytkowe i ozdobne z filcu, lniane tkaniny, koronki, ceramikę szamotową, ręcznie wykonaną biżuterię z miedzi, miody odmianowe.

Opracowano na podstawie: www.dolnyslask.pl
29.09.2012 I Dziecięcy bieg uliczny
I Dziecięcy Bieg Uliczny „ O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk”
Bieg odbył się w sobotę 29.09.2012r. Wystartowaliśmy spod boiska „ Orlik” a ma mecie spotkaliśmy się obok Euregiokom ( Dom Kultury)
Zwycięzcą i zdobywcą Pucharu okazał się Karol Dygas. Miejsca na podium zajęli także: Patrycja Woźniak – miejsce drugie oraz Seweryn Ligęza – miejsce trzecie. Po biegu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Gratulujemy!!!
22.09.2012 Dzień Pieczonego Ziemniaka w Bielawie Dolnej
Sobota zapowiadała się pochmurna ale nie zniechęciło to nas do popołudniowych zabaw na pięknie przystrzyżonym boisku w Bielawie Dolnej.
Dzień Pieczonego Ziemniaka rozpoczął się o godzinie 15.00. Na miejscu przywitała nas pani sołtys Halina Wesołowska wraz z Radą Sołecką, która życzyła nam udanej i miłej zabawy.
Podczas „ziemniaczanych” konkursów dla dzieci, ale i nie tylko, które przeprowadzili instruktorzy z EuRegioKom w Pieńsku ,po okolicznych drogach i bezdrożach kursowała regularnie ciuchcia wożąca uczestników zabaw- kierowana przez zawsze uśmiechniętego maszynistę pana Tadeusza Zinka a nieopodal namiotu z pysznym ciastem i napojami najmniejsze dzieci mogły poskakać i poślizgać się na ”dmuchańcach” udostępnionych przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. Harce i swawole zakończyły się późnym wieczorem przy wspólnym ognisku oraz smacznym poczęstunku. Serdecznie dziękujemy także pani Andżelice Gniadzik za pomoc oraz organizację tej wspaniałej imprezy.

21 września – III Ogólnopolski Spływ Kajakowy "Nysa Łużycka 2012"
>W godzinach przedpołudniowych nad brzeg Nysy tuż obok kładki rowerowo-pieszej przybyła liczna grupa rządnych wrażeń miłośników spływów kajakowych. Na pieńskiej ziemi przywitał ich Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jerzy Strojny wraz z Zastępcą Panią Małgorzatą Sokołowską, otwierając tym samym I etap spływu organizowanego w ramach projektu zagospodarowania szlaku turystycznego Nysy Łużyckiej „ Przygoda z Nysą”. I etap spływu wiódł do Sobolic i wynosił 24 km. W czasie przerwy w trasie kajakarze posilili się i zregenerowali siły przy kładce w Bielawie Dolnej. Zachwyceni urokiem Nysy Łużyckiej obiecali powrócić tutaj przy okazji kolejnej edycji spływu.

ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Turystyki Wodnej
„ SZRON –CZERNA”
Klub Wodny PTTK „ SZRON”
Oddział PTTK powiatu żarskiego

WSPÓŁORGANIZATORZY:
1. Starostwo Powiatu Żarskiego
2. Urząd Gminy Przewóz
3. Urząd Gminy Trzebiel
4. Urząd Miasta Łęknica
Komandor spływu
Aleksander Czerwonajcio
21 września Dzień Patrona Szkoły w SP nr 1 w Pieńsku
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Polskich Żołnierzy Września 1939 r. w Pieńsku odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy polskich walczących w kampanii wrześniowej 1939 r i na wszystkich frontach II wojny światowej. EuRegioKom Pieńsk przygotowało scenografię w postaci tablicy i trzech sylwetek żołnierskich. Po uroczystości miniwystawa została przeniesiona do szkolnego korytarza, gdzie będzie można ją obejrzeć przez najbliższe tygodnie.

Więcej o uroczystości pod adresem:

http://sp1piensk.edu.pl/phpf/news.php

I Dziecięcy Bieg Uliczny
Dzień Pieczonego Ziemniaka w Bielawie Dolnej
galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Seanse Filmowe

Dołącz do grupy na facebook'u

Najbliższy seans
12.03.2019

Wystawy

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK