1,227,438 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Ochrona danych osobowych

Deklaracja dostępności

Raport o stanie zapewnienia dostępności

  Monitoring - klauzula informacyjna

Rada Programowa EuRegioKom

Sprawozdania

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć
Akcja Lato 2021 z EuRegioKom Pieńsk


AKCJA LATO 2021

HARMONOGRAM AKCJI LATO

Zaproszenie do składania ofert

Dyrektor EuRegioKom Pieńsk zaprasza do złożenia oferty na wykonanie zadania w ramach realizacji projektu '1000 lat Górnych Łużyc - ludzie, grody, miasta/1000 Jahre Oberlausitz - Menschen, Burgen, Städte':

Obsługa cateringowa

Zakup wyposażenia - namioty ekspresowe

Druk materiałów promocyjnych

Tłumaczenie konsekutywne warsztatów

----------------------------------

WYBRANE OFERTY

Zarządzenie COVID-19

ZARZĄDZENIE nr 04/2021 Dyrektora EuRegioKom Pieńsk w sprawie działalności EuRegioKom Pieńsk w okresie zagrożenia epidemicznego COVID - 19

Warsztaty w EuRegioKom Pieńsk

WARSZTATY W EUREGIOKOM


REGULAMIN WARSZTATÓW

Piensk wczoraj i dziś

www.penzig.euregiokom.webd.pl


Zapraszamy Państwa w podróż w czasie i przestrzeni, poprzez spacer ulicami dawnego Pieńska. W przygotowanym przez EuRegioKom serwisie internetowym, poprzez połączenie dawnych zdjęć z zasobami platformy google maps, umożliwiamy zwiedzenie Pieńska w kilka minut.

Album Piensk

W Sprzedaży


Album fotograficzny

'Pieńsk na dawnych pocztówkach'
'Kronika wsi Pieńsk'Projekt 1000 lat Górnych Łużyc


Projekt 1000 lat Górnych ŁużycAlbum Piensk

FERIE 2021 Z EUREGIOKOM

W TWOIM DOMU
KARTA ZADAŃ DO POBRANIA

ZADANIA:

DZIEŃ PIERWSZY 04.01.

DZIEŃ DRUGI 05.01.

DZIEŃ TRZECI 06.01.

DZIEŃ CZWARTY 07.01.

DZIEŃ PIĄTY 08.01.


DZIEŃ SZÓSTY 11.01.

DZIEŃ SIÓDMY 12.01.

DZIEŃ ÓSMY 13.01.

DZIEŃ DZIEWIĄTY 14.01.

DZIEŃ DZIESIĄTY 15.01.

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nas
Strona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
8 sierpnia "Wyspa Piracka" przed EuRegioKom – dzień gier i zabaw ulicznych.
"Wyspa Piracka" przed EuRegioKom – dzień gier i zabaw ulicznych.
Przechadzający się deptakiem mieszkańcy Pieńska byli światkami niecodziennego zdarzenia. Oto przed budynkiem EuRegioKom wyłoniła się kolorowa wyspa, na którą zaproszono dzieci by wzięły udział w pirackich konkursach i grach. Rzut okiem do ośmiornicy, łowienie rekina na wędkę, nauka fechtunku to tylko niektóre z zabaw jakie czekały na małych piratów. Przy dźwiękach wesołej muzyki dzieciaki rysowały kredą morskie przygody na stumetrowym papierze, ćwiczyły celność w rzucie włócznią do dzika i projektowały piracki strój. Na pamiątkę tego wesołego popołudnia każdy z uczestników zabawy mógł zrobić sobie zdjęcie z makietą z wizerunkiem pirata.
' />
Galeria zdjęć
3-31 sierpnia Wystawa fotograficzna Wiesława Wilczyńskiego.

Galeria wystawowa mieszcząca się na poddaszu EuRegioKom Pieńsk gościła do końca wakacji wystawę prac Wiesława Wilczyńskiego. Tematyką prac są głównie panoramy Pieńska i okolic oraz flora i fauna naszego regionu. Goście przybyli na wernisaż wystawy mogli delektować się pięknem fotografii jak również, przy kawie i słodkim poczęstunku porozmawiać z autorem.
1 sierpnia Pieńsk Warszawie
W 68 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wraz z Stowarzyszeniem Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej zorganizowaliśmy inscenizację historyczną nawiązującą do bohaterskiego zrywu mieszkańców stolicy w pamiętnym sierpniu 1944 roku. W ten sposób uczciliśmy pamięć poległych powstańców oraz ludności cywilnej skrwawionej Warszawy. Przygotowania do inscenizacji trwały kilka dni, wzięli w niej udział instruktorzy EuRegioKom Pieńsk, członkowie SPKZP z Panem Pawłem Czaplińskim na czele, zespół "Lasowianie" oraz wolontariusze w najróżniejszym wieku. Motocykl, którego użyczył Pan Antoni Grygielewicz ze Zgorzelca, to "weteran" stylizowany na niemiecki pojazd z okresu II w.św. Wielu mieszkańców Pieńska, którzy obejrzeli inscenizację, nie kryło wzruszenia. Tak niewielki Pieńsk złożył hołd stolicy.

Galeria zdjęć
21 lipca – 12 sierpnia wystawa "Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego"

Sobotnie popołudnie 21 lipca było niezwykle słoneczne, co mogło skłonić mieszkańców do wypoczynku, bądź prac domowych. Ciekawą alternatywą spędzenia wolnego czasu było spotkanie z przybyłym z Warszawy Tomaszem Kubą Kozłowskim – niezwykłym historykiem i kolekcjonerem pamiątek związanych z dawnymi polskimi Kresami Wschodnimi. Z jego inicjatywy powstała wspaniała wystawa "Świat Kresów", którą można było zwiedzić w Pieńsku w okresie 21 lipca – 12 sierpnia.
W dniu otwarcia, w sali widowiskowej odbyła się prezentacja multimedialna pt: "Kresowy tygiel narodów, religii i kultur... czyli Unia tu już była!". Kolejnego dnia wizyty nasz Gość zapoznał przybyłych z najuboższym regionem II Rzeczypospolitej. Prezentacja : "Polesia czar i gorycz. Włóczęga po ostępach Słowiańszczyzny" była nostalgiczną wędrówką po ziemi poleskiej, bagnistej, biednej ale jakże pięknej.
Wystawa zainstalowana została w trzech miejscach: przy Kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu ( "Dawne miasta Kresowe"), w sali widowiskowej EuRegioKom Pieńsk ("Dwory, pałace, zamki" oraz "Miasteczka na Kresach") a także na jego dziedzińcu ("Wsie", "Uzdrowiska i kurorty").
18 lipca Spotkanie autorskie z dr Łukaszem Tekielą


Prezentacja książki: "Wojna trzydziestoletnia na Górnych Łużycach. Aspekty militarne" to tylko pretekst do głębszej analizy militarnego znaczenia Górnych Łużyc na przestrzeni wieków w dziejach nowożytnych i historii najnowszej. Dr Tekiela w bardzo przystępny sposób objaśnił rolę naszego regionu, skupiając się przede wszystkim na wojnie widzianej oczami zwykłych ludzi, mieszkańców miast, miasteczek i wsi górnołużyckich. Sam autor jest pasjonatem archeologii doświadczalnej – połączonej z rekonstrukcją historyczną, można więc zaryzykować stwierdzenie, iż dzieje wojny trzydziestoletniej zgłębił "namacalnie".
14 lipca Wycieczka rowerowa na Skałki
Chmurny poranek nie zachęcał do rowerowych wypraw jednak perspektywa rozpalenia ogniska na Skałkach była tak zachęcająca, że uzbrojona w kurtki przeciwdeszczowe ekipa z entuzjazmem ruszyła w trasę. Choć cel wycieczki figuruje w każdym przewodniku turystycznym jednak większość uczestników rajdu odwiedziła Skałki po raz pierwszy. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała historii dawnego kamieniołomu piaskowca i obejrzała ślady bytowania bobra przy stawie "Krusza".
Wielokrotna wspinaczka po zboczach wąwozu w poszukiwaniu drzewa na rozpałkę nadwątliła nieco siły wycieczkowiczów, na szczęście kiełbaski upieczone na ognisku szybko uratowały sytuację i posileni "rajdowcy" mogli ruszyć w trasę powrotną do domu.
>
3-5 lipca warsztaty historyczne Koładka
Na zlecenie Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze w miejscowości Kołatka przeprowadzone zostały warsztaty historyczne na dla grupy dzieci z Polski i Niemiec.
2-19 lipca Wystawa "Przyroda Powiatu Zgorzeleckiego".Towarzystwo Ochrony Przyrody i Krajobrazu TOPiK w Zgorzelcu zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej prezentującej piękne zakątki przyrodnicze naszego powiatu.
"W każdej z gmin można znaleźć urocze dzikie miejsca, zapomniane parki podworskie, wiekowe drzewa, nietypowe siedliska. Warto też poznać ich mieszkańców – interesujące, rzadkie lub chronione rośliny i zwierzęta".
Projekt przygotowany i opracowany przez TOPiK w Zgorzelcu został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu.
Termin wystawy w EuRegioKom Pieńsk: 2-19 lipca 2012r.
Lipiec/sierpień Warsztaty stroju dawnego w ramach działań: "Pieńszczanie na Jarmarku Staromiejskim Jakuby w Zgorzelcu".
30 czerwca Pożegnanie z dawną siedzibą biblioteki
30 czerwca ostatecznie pożegnaliśmy się z dotychczasową siedzibą Biblioteki MGOK w Pieńsku, mieszcząca się na skrzyżowaniu ul. Świerczewskiego 24 i ul. O.M. Tomaszka 13.
Przeniesienie zasobów bibliotecznych trwało w okresie kwiecień – maj. Umeblowanie biblioteczne zostało przetransportowane i zmagazynowane w jednym z pomieszczeń magazynowych na hucie. Prace zostały przeprowadzone w czerwcu własnymi środkami.
Wielu czytelników z sentymentem będzie wspominało atmosferę dawnej biblioteki, której duszą i sercem była przez lata Pani Kierownik Bożena Winnicka.
Obecnie biblioteka to nowoczesna i przestronna placówka w budynku MGOK przy ul. Świerczewskiego 23. Bogaty księgozbiór, pracownia komputerowa z dostępem do internetu oraz profesjonalny zespół pracowników bibliotecznych zapewniają możliwość łatwego i szybkiego dostępu do poszukiwanych publikacji, potrzebnych informacji oraz nowości wydawniczych.
30 czerwca Zakończenie projektu Fundacji Steczkowskiego "Zabawa w lesie do wiedzy poniesie"
Od stycznia do czerwca 2012 wspólnie z maluchami oraz ich rodzicami realizowaliśmy projekt pn.: "Zabawa w lesie do wiedzy poniesie", który został stworzony z myślą o dzieciach, które nie uczęszczają do przedszkola z powodu braku miejsc lub ze względów ekonomicznych. Projekt miał na celu ułatwienie dostępu do edukacji w grupach rówieśniczych dzieciom w wieku 2-5 lat, uwzględniając zaangażowanie rodziców lub opiekunów. Wnioskowana kwota (7000, 00 zł) została przeznaczona na honoraria dla prowadzących warsztaty i zajęcia dla dzieci, materiały plastyczne, transport oraz wyżywienie. W projekt zaangażowani byli również Nadleśnictwo w Pieńsku, Przedszkole Publiczne w Pieńsku oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieńsku.
Poprzez uczestnictwo w projekcie dzieci miały możliwość poznania zasad współpracy w grupie, zwiększyły się ich możliwości edukacyjne i ogólnorozwojowe, które ułatwią rozpoczęcie etapu kształcenia. Projekt miał charakter proekologiczny, rozwinął u dzieci ciekawość świata oraz empatię. Źródło dotacji pochodzi od Fundacji J.K. Steczkowskiego w ramach programu Dotacje na dobry początek. Zakończenie projektu miało miejsce w sali widowiskowej EuRegioKom w Pieńsku 30 czerwca 2012r. Tego dnia odbył się festyn wraz z warsztatami glinolepienia. Podczas zabawy rozdane zostały upominki, medale oraz pamiątkowe dyplomy.

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

------------------------------------------------

Millenium Pokoju w Budziszynie w Gminie Pieńsk 1018-2018

WYSTAWA W WERSJI ONLINE

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK