1,210,803 unikalne wizyty
Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Statut EuRegioKom

Ochrona danych osobowych

Deklaracja dostępności

Raport o stanie zapewnienia dostępności

  Monitoring - klauzula informacyjna

Rada Programowa EuRegioKom

Sprawozdania

Zajęcia stałe

HARMONOGRAM zajęć
Akcja Lato 2021 z EuRegioKom Pieńsk


AKCJA LATO 2021

HARMONOGRAM AKCJI LATO

Zaproszenie do składania ofert

Dyrektor EuRegioKom Pieńsk zaprasza do złożenia oferty na wykonanie zadania w ramach realizacji projektu '1000 lat Górnych Łużyc - ludzie, grody, miasta/1000 Jahre Oberlausitz - Menschen, Burgen, Städte':

Obsługa cateringowa

Zakup wyposażenia - namioty ekspresowe

Druk materiałów promocyjnych

Tłumaczenie konsekutywne warsztatów

----------------------------------

WYBRANE OFERTY

Zarządzenie COVID-19

ZARZĄDZENIE nr 04/2021 Dyrektora EuRegioKom Pieńsk w sprawie działalności EuRegioKom Pieńsk w okresie zagrożenia epidemicznego COVID - 19

Warsztaty w EuRegioKom Pieńsk

WARSZTATY W EUREGIOKOM


REGULAMIN WARSZTATÓW

Piensk wczoraj i dziś

www.penzig.euregiokom.webd.pl


Zapraszamy Państwa w podróż w czasie i przestrzeni, poprzez spacer ulicami dawnego Pieńska. W przygotowanym przez EuRegioKom serwisie internetowym, poprzez połączenie dawnych zdjęć z zasobami platformy google maps, umożliwiamy zwiedzenie Pieńska w kilka minut.

Album Piensk

W Sprzedaży


Album fotograficzny

'Pieńsk na dawnych pocztówkach'
'Kronika wsi Pieńsk'Projekt 1000 lat Górnych Łużyc


Projekt 1000 lat Górnych ŁużycAlbum Piensk

FERIE 2021 Z EUREGIOKOM

W TWOIM DOMU
KARTA ZADAŃ DO POBRANIA

ZADANIA:

DZIEŃ PIERWSZY 04.01.

DZIEŃ DRUGI 05.01.

DZIEŃ TRZECI 06.01.

DZIEŃ CZWARTY 07.01.

DZIEŃ PIĄTY 08.01.


DZIEŃ SZÓSTY 11.01.

DZIEŃ SIÓDMY 12.01.

DZIEŃ ÓSMY 13.01.

DZIEŃ DZIEWIĄTY 14.01.

DZIEŃ DZIESIĄTY 15.01.

Projekt Łużyce

PROJEKT ŁUŻYCE 1945

Nasze produkcjeStowarzyszenia
ZHP
Związek Emerytów i Rencistów
ZKRPiBWP koło w Pieńsku
Stowarzyszenie Diabetyków
Zespół Ludowy Lasowianie
Zespół Ludowy Żarki
Klub Emerytowanych Pracowników Oświaty Belfer
Partnerzy
Wspierają nas
Strona główna

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk
29/30 czerwca Czekoladowa noc w Szkole Podstawowej nr 1 w Pieńsku
Pracownicy MGOK wspólnie z zaprzyjaźnioną klasą trzecią ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku z wychowawczynią panią mgr Moniką Górecką na czele zorganizowali na sali gimnastycznej w tejże szkole tajemniczą „Czekoladową noc”. Była to impreza podsumowująca współpracę naszych placówek.
O godzinie 20.00 przed udaniem się do szkoły dzieciaki z trzeciej „c”obejrzały w MGOK-u film pod tytułem” Charlie i fabryka czekolady”. Film nawiązywał tematycznie do nazwy imprezy i był przedsmakiem tego, co działo się przez prawie całą noc w szkole.
Kiedy minęła 22.00 i projekcja dobiegła końca, cała prawie czterdziestoosobowa ferajna ruszyła do sali gdzie z utęsknieniem czekali na swoje pociechy opiekunowie i rodzice. Posiłek, trochę spóźnioną kolacje, ale za to na słodko i owocowo zjedliśmy przy wielkim stole, na którym główną atrakcją była czekoladowa fontanna. Umorusane w czekoladzie dzieciaki z zapałem maczały w fontannie kawałki owoców i konsumowały je pośpiesznie by znów sięgnąć po następne jabłuszka, banany, winogrona itp. wyprzedzając przy stole swoich kolegów- jakby nie patrzyć konkurencję do płynnej, słodziutkiej czekoladki. Po kolacji nastąpił blok gier, zabaw i konkursów związanych z czekoladą. Nagrodami były oczywiście brązowe tabliczki z mleka, kakao i cukru. Nakarmione słodkościami dzieciaki, by spalić nagromadzone kalorie ruszyły w tańce, hulanki i swawole przy muzyce dyskotekowej- bawiąc się do późnej nocy lub wczesnego ranka-jak kto woli.
Nasze spotkanie zakończyło się o godzinie 9.00 wspólnym śniadaniem, na którym nie zabrakło oczywiście...czekolady!
30 czerwca Festyn Rodzinny "Piraci Kamraci" w Żarce n/n.

30 czerwca do małej wioski położonej przy Nysie zawitali prawdziwi piraci. Co uważniejsi mogli rozpoznać wśród zebranych samego sołtysa Żarki n/n Nysą , instruktorów z Domu Kultury oraz miejscowe dzieci i młodzież. Ci ostatni stanęli mężnie do zawodów, w których wykazali się pomysłowością, sprytem i zręcznością. Najmłodsi, którym brak jeszcze pirackich umiejętności, bawili się na dmuchańcach rozstawionych przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. Publiczność złożona z mieszkańców Żarki mogła też podziwiać pokazy sekcji zapaśniczej i siłowej MGKS Hutnik Pieńsk oraz pobawić się na wieczornej dyskotece pod chmurką.
23 czerwca Festyn dla dzieci w Bielawie Górnej
Już po raz kolejny odbył się w Bielawie Górnej festyn dla dzieci z sołectwa Bielawa Górna i Strzelno, który zgromadził najmłodszych mieszkańców. Przy remizie OSP Bielawa Górna powstał plac zabaw z dmuchanych zamków i zjeżdżalni oraz stanowisk do gier i zabaw sprawnościowych, w których każdy przybyły smyk mógł się wykazać zręcznością, refleksem i celnym okiem. Dzieci uczestniczyły również w konkursach plastycznych, nie zabrakło słodkiego poczęstunku w postaci cukierków oraz ciast przygotowanych przez mamy i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie każdy z uczestników mógł przy wspólnym ognisku upiec kiełbaskę.
Organizatorami festynu byli: Koło Gospodyń Wiejskich Kobiet z Bielawy i Strzelna, Rada Sołecka, OSP Bielawa Górna, MGOK w Pieńsku. Atrakcje dla dzieci oraz nagłośnienie imprezy zapewnił Pan Paweł Czapliński z Pieńska.
3 czerwca Zakończenie projektu "Polsko – czeskie spotkania kulturalne"
"Polsko-czeskie spotkania kulturalne" miały swój huczny finał podczas obchodów "Dni Pieńska". Na zakończenie projektu przybyli goście zaproszeni z Republiki Czeskiej – uczestnicy projektu. Podczas imprez, przez trzy dni , zostały rozdane nagrody dla polskich i czeskich uczestników warsztatów fotograficznych, plastycznych oraz trwającego od 1 do 3 czerwca pleneru rzeźbiarskiego, którego efekty można obejrzeć na terenie Huty Szkła "Lucyna". Prace powstałe podczas warsztatów fotograficznych oraz pleneru plastycznego zaprezentowane zostały na wystawie, którą mogliśmy obejrzeć w sali na poddaszu Euroreginalnago Centrum Kultury i
1-3.czerwca DNI PIEŃSKA 2012 -50 LAT PRAW MIEJSKICH
W tym roku Pieńsk obchodził szczególną rocznicę – 50-lecie nadania praw miejskich. Pomimo długiej i bogatej historii osady – w średniowieczu istniało Państwo Pieńskie rodu von Penzig- Pieńsk dopiero w roku 1962 uzyskał prawa miejskie. Taka rocznica nie mogła przejść bez echa, więc atarkcje jakie zostały przygotowane na jej celebrację, były urozmaicone i liczne. Dni Pieńska, które odbyły się w dniach 1-3.06.2012 poprzedzone zostały imprezami towarzyszącymi: turniejami i zawodami sportowymi, konkursami, spotkaniami kulturalnymi, prezentacjami placówek oświatowych, zawodami hutniczymi i wieloma innymi. W Pieńsku wystąpili tacy artyści jak Krzysztof Krawczyk czy angielska grupa UK Legends złożona z muzyków- weteranów światowego rocka. Jednak dla mieszkańców najważniejszym wydarzeniem, obok oficjalnego otwarcia wspaniale odnowionego Domu Kultury, było odsłonięcie Pomnika Hutnika Pieńskiego autorstwa lokalnego artysty rzeźbiarza Mieczysława Grabuńczyka. Pomnik ów jest formą hołdu złożonego mieszkańcom, którzy przez lata byli związani z lokalnym hutnictwem szkła.
Kwiecień/Maj
Przeniesienie zasobów MGOK Pieńsk z tymczasowej siedziby mieszczącej się w Gimnazjum do wyremontowanego budynku przy ul.Świerczewskiego. Transportu stołów oraz krzeseł podjął się ZUK, transport pozostałych zasobów został przeprowadzony we własnym zakresie prywatnymi środkami.
17 Kwietnia 67 rocznica Forsowanioa Nysy łużyckiej w Toporowie 1945-2012
Rankiem 16 kwietnia 1945 r. rozpoczęła się operacja berlińska 1. Frontu Ukraińskiego oraz 1. Frontu Białoruskiego. Miała ona na celu ostateczne zgniecenie oporu wojsk III Rzeszy.
W operacji tej wzięła udział II Armia WP, którą początkowo zamierzano wykorzystać do walk o Wrocław, ale odstąpiono od tego zamiaru i skierowano ją nad Nysę, skąd wyruszyła do jednego z najkrwawszych bojów w czasie II w.ś.
Za Nysą stał doświadczony przeciwnik, wojska dywizji „Brandenburg”, a częściowo także 615. dywizji do zadań specjalnych. Żołnierze polscy mimo niedostatecznego wyszkolenia i braku doświadczenia bojowego walczyli z wielkim poświęceniem i męstwem. Zapłacili jednak niewspółmiernie wysoką cenę.

14 Kwietnia Mała Wielkanoc 2012
Mała Wielkanoc na stałe wpisała się w kalendarz corocznych imprez organizowanych w naszej gminie. Ta piękna tradycja wspólnego radowania się świętami Wielkanocnymi jednoczy cztery narody i kultury naszego pogranicza. I tym razem nie zawiedli goście czescy, niemieccy i serbołużyccy. Specjały świąteczne przygotowane przez przybyłe grupy i zespoły folklorystyczne zapełniły stoły i jak zawsze zachwyciły wszystkich, którzy mieli okazję skosztować owych delicji.
Również oprawa muzyczna w wykonaniu zespołów ludowych naszej gminy, jak i przybyłych gości rozgrzała uczestników tak, że wkrótce wielu biesiadników ruszyło w pląsy. Wesołego Alleluja i do zobaczenia za rok!

11 Kwietnia Gminny Konkurs Recytatorski klas IV - VI
11 kwietnia 2012 w tymczasowej siedzibie naszego ośrodka odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Klas IV-VI, przygotowany we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Pieńsku. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 15 uczniów: 

Ze Szkoły Podstawowej w Dłużynie Dolnej:
1. Natalia Gudyka
2. Izabela Kucia
3. Patrycja Jonak
4. Karolina Guzik
5. Joanna Jagiełło
6. Dawid Kozak

Ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku:
1. Joanna Adamska
2. Natalia Trólka
3. Aleksandra Skadorwa
4. Michał Miśta
5. Kinga Klekot
6. Julia Wicha
7. Olimpia Pozauć
8. Aleksandra Michalik
9. Wiktoria Piotruk
Konkurs poprowadzili: Aleksandra Piwowar i Paweł Socha.
Uczniów oceniała Komisja w składzie: Ewa Filipowicz - przewodnicząca, Grażyna Łagowska, Regina Burdejska oraz Joanna Winnicka.
Poziom recytatorów był bardzo wyrównany, niełatwo było wybrać osoby, które miały reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym...
Komisja oceniała poszczególne wystąpienia według następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja tekstu, wyrazistość wymowy oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Po długiej naradzie Komisja postanowiła wyróżnić następujące osoby:
- Aleksandra Michalik
- Olimpia Pozauć
- Michał Miśta
- Joanna Jagiełło
- Natalia Gudyka
Recytatorów oceniała również Komisja Uczniowska w składzie: Patrycja Urbańska, Daria Bulanda oraz Paulina Piasecka, według której wyróżniająco zaprezentowała się Olimpia Pozauć w wierszu "Całuski i buziaczki" Agnieszki Frączek.
Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy, gdyż wykazali się niezwykłą wrażliwością przy prezentacji wierszy, a laureatom życzymy dalszych sukcesów w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Klas IV-VI, który odbędzie się 24 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Biblioteka

Biblioteka EuRegioKom

Wystawy

Wystawy zorganizowane przez EuRegioKom

------------------------------------------------

Millenium Pokoju w Budziszynie w Gminie Pieńsk 1018-2018

WYSTAWA W WERSJI ONLINE

Pieńsk dla NiepodległejPieńsk dla Niepodległej 1918-2018
Projekt Równać Szanse '2015

Młodzi odkrywcy powojennej historii hutnictwa miasta Pieńsk - informacje o projekcie

Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FACEBOOK